„Nauki Ścisłe – Twoją Przyszłością”
Od 1 marca rozpoczynamy realizację projektu dla Uczniów i Uczennic klas II i III PG w Bodzechowie pn. „Nauki Ścisłe – Twoją Przyszłością”.
Celem projektu jest podniesienie poziomu wykształcenia 12 Uczennic i 8 Uczniów PG
w Bodzechowie poprzez aktywizujące zajęcia z fizyki i chemii oraz promocja nauk ścisłych i ich znaczenia w wyborze drogi zawodowej
Wszystkim Uczestnikom i Uczestniczkom projektu oferujemy:
- Koło zainteresowań z fizyki dla 10 osób (6Dz/4Ch)
- Koło zainteresowań z chemii dla 10 osób (6Dz/4Ch)
Podczas których uczniowie będą prowadzić doświadczenia, obserwacje, dyskusje i projekt grupowe
Zostanie zorganizowana również:
- Wycieczka na Festiwal nauki do Krakowa w maju
- Impreza naukowa pn. „Nauki Ścisłe – Twoją Przyszłością” podsumowująca dokonania Uczestników projektu
Wszyscy uczniowie otrzymają od nas:
- Zestawy promocyjne
- Materiały dydaktyczne
- Odtwarzacze mp3 za aktywne uczestnictwo w zajęciach !!!
Zapewniamy również poczęstunek i transport po zajęciach
Dodatkowo szkoła zostanie doposażona na potrzeby projektu w laptop oraz projektor.
Udział w projekcie Uczniów i Uczennic klas II i III przyczyni się do podniesienia atrakcyjności nauczania przedmiotów ścisłych w PG w Bodzechowie i posłuży do stworzenia modelowych planów lekcji, które w przyszłości będą wykorzystane w podstawie programowej.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany na podstawie umowy zawartej ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego.
CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA
REKRUTACJA
Od 1 marca przyjmujemy zgłoszenia do projektu „Nauki Ścisłe – Twoją Przyszłością”.
Nabór skierowany jest do Uczniów i Uczennic klas II i III PG w Bodzechowie, którzy z własnej inicjatywy chcą rozwinąć swoje umiejętności z zakresu fizyki lub chemii.
Aby zgłosić się do udziału w projekcie wystarczy pobrać Formularz Zgłoszeniowy z sekretariatu szkoły lub ze strony, przekazać rodzicom/opiekunom prawnym do wypełnienia i złożyć go w siedzibie szkoły.
UWAGA!!! DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
Rekrutacja prowadzona będzie w marcu do momentu zamknięcia Listy Uczestników projektu. Osoby, które złożą formularz po tym terminie zostaną wpisane na Listę Rezerwową i po rezygnacji jednego z Uczniów, będą mogli uczestniczyć w projekcie.
Przed rozpoczęciem zajęć zostanie zorganizowane spotkanie z rodzicami/opiekunami Uczestników projektu w celu podpisania Deklaracji Uczestnictwa Ucznia oraz Oświadczeń.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE!!!
Lista uczniów zakwalifikowanych do projektu – koło zainteresowań z fizyki:
- Magdalena Wielgus
- Katarzyna Maj
- Oliwia Wilczyńska
- Aneta Majewska
- Ania Witkowska
- Katarzyna Krakowiak
- Artur Grzybowski
- Mateusz Podkowa
- Jacek Szwagierczak
- Dawid Madej
Lista rezerwowa:
- Natalia Smalera
- Karolina Bień
Lista uczniów zakwalifikowanych do projektu – koło zainteresowań z chemii:
- Paweł Gromek
- Jan Jareński
- Marta Zamiela
- Paulina Góra
- Sylwia Kaczyńska
- Katarzyna Zięba
- Aneta Kamińska
- Anna Malinowska
- Patryk Chuchała
- Dominik Tworek
Lista rezerwowa:
- Karolina Zielińska
REALIZACJA
Do chwili obecnej (16 maja 2011 r.) odbyło się 9 spotkań w ramach koła zainteresowań z fizyki oraz 9 spotkań w ramach koła zainteresowań z chemii.
Dzieci otrzymały w ramach projektu pomoce dydaktyczne w postaci książek „Encyklopedia Naukowa – Odkrywaj, Poznawaj” oraz słowniki z chemii i fizyki.
Dodatkowo każde koło zainteresowań zostało wyposażone w pomoce naukowe: zestaw odczynników chemicznych oraz pomoce dla fizyki (półule magdeburskie, siłomierze, et.).
Wyjazd uczestników na Festiwal Nauki w Krakowie
W ramach projektu „Nauki Ścisłe – Twoją Przyszłością” uczniowie uczęszczający na zajęcia w ramach kół zainteresowań z fizyki i chemii wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym ( w dniu 14 maja 2011 r.) do Krakowa. Uczestniczyli w szeregu imprez zorganizowanych w ramach Festiwalu Nauki, który został przygotowany przez prestiżowe krakowskie wyższe uczelnie.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie uczniowie zapoznali się z historią techniki i komunikacji miejskiej. Można było zajrzeć do wnętrza Syrenki – najpopularniejszego modelu polskiego auta lat 60 XX wieku oraz z bliska obejrzeć tramwaj.
Dodatkowo uczniowie mogli swoją wiedzę teoretyczną z dziedziny konstrukcji wykorzystać w praktyce. Zbudowali swój własny model poduszkowca! Jego działanie sprawdzili osobiście i jak widać świetnie się przy tym bawili.
Następnie młodzi naukowcy przemieścili się (ale już nie przy użyciu poduszkowca) na Krakowski Rynek Główny, który na czas Festiwalu zmienił się w prawdziwy poligon doświadczalny. Były eksperymenty, pokazy a nawet wybuchy (oczywiście kontrolowane). Uczniowie mogli na własne oczy zaobserwować doświadczenia, których wykonanie w warunkach domowych czy szkolnych byłoby całkowicie niemożliwe.
Pełni wrażeń, wiedzy, nowych doświadczeń i pomysłów na własne eksperymenty młodzi badacze powrócili do domów. Może wkrótce zdobyta przez nich wiedza zaowocuje powstaniem innowacyjnych projektów naukowych? Życzymy powodzenia!
Piknik Naukowy w PG w Bodzechowie – 10 czerwca 2011 r.