Jak znaleźć pierwszą pracę?
Młodzi ludzie nie mają lekko na rynku pracy. Dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową, brak im doświadczenia, a często już na początku, z oczywistej chęci usamodzielnienia się, mają spore oczekiwania co do warunków pracy. Jak zatem zyskać w oczach pracodawcy? Oto kilka cennych wskazówek.
Brak doświadczenia zawodowego nie powinien być równoznaczny z brakiem jakichkolwiek doświadczeń kandydata. Warto więc już w liceum czy na studiach podejmować się dodatkowych działań, którymi będzie można zapełnić CV. Mogą to być wolontariaty, działalność na rzecz szkoły czy uczelni czy też liczne kursy i szkolenia. Nie tylko pomogą one zdobyć szereg cennych umiejętności, ale także dadzą szansę poznać interesujących ludzi, którzy być może w przyszłości wystawią Ci referencje bądź nawet pomogą w znalezieniu wymarzonej pracy. Działalność wolontariacka przynosi ogromną satysfakcję. Warto spróbować!
Bezpłatny staż? Bardzo chętnie!
Nie zniechęcaj się także, gdy na początku Twojej kariery zawodowej jakaś firma zaproponuje Ci bezpłatny lub bardzo słabo płatny staż. Jeśli firma ma dobrą renomę na rynku jest szansa, że po odbyciu stażu zostaniesz w niej zatrudniony. Pamiętaj, że okres stażu to czas nauki. Przedsiębiorstwo „płaci” Ci właśnie wiedzą, zdobyciem nowych umiejętności, kontaktami i wieloma innymi niematerialnymi aspektami, które bądź pewien przydadzą Ci się w przyszłości. Dzięki stażom i wolontariatom będziesz mógł sprawdzić się podczas poważnych wyzwań, czasem sytuacji kryzysowych, odkryjesz swoje mocne i słabe strony, nauczysz się pracy pod presją czasu, nawiązywania kontaktów z ludźmi i z pewnością jeszcze więcej. Wszystkie te umiejętności na pewno będą przydatne dla rozwoju Twojej ścieżki zawodowej. Nie rezygnuj z nich.
Ucz się przez całe życie
Koniecznie inwestuj w naukę języków. Języki obce to dziś podstawa chyba w każdej firmie. Korzystaj z możliwości jakie daje Ci szkoła. Postaraj się wyjechać na wymianę uczniowską bądź studencką. Okres nauki to także dobry czas aby zadbać o certyfikaty językowe, one mogą być Twoją przewagą konkurencyjną nad innymi kandydatami starającymi się zdobyć pierwszą pracę.
Wciąż staraj się rozwijać swoją wiedzę. Nawet jeśli jesteś już po studiach, pamiętaj, że istnieje cały szereg kursów, warsztatów i konferencji, także tych darmowych, w których warto brać udział. Wybieraj te wydarzenia, które są związane z Twoją branżą, poznawaj tam ludzi i czerp wiedzę.
Zadbaj o swój wizerunek online
Pamiętaj także o tym aby Twoja kandydatura dobrze prezentowała się w Internecie. Zadbaj o profesjonalne wizytówki na portalach biznesowych, staraj się nie upubliczniać dwuznacznych zdjęć i komentarzy. Uczestnicz w wirtualnym życiu grup eksperckich i forów. Odpowiadaj profesjonalnie i merytorycznie jeśli na czymś się znasz. Tam też może zauważyć Cię ktoś, kto zechce Cię zatrudnić.
Bądź kreatywny
Na koniec pamiętaj, że uwagę pracodawcy mogą przyciągnąć nie tylko umiejętności, wiedza czy doświadczenie, ale także kreatywność. Niech Twoje CV będzie przejrzyste i pomysłowe, może uda Ci się je przedstawić w niestandardowy sposób, np. prezentacją multimedialną? Być może spróbujesz przesłać do przedsiębiorstwa pen drive z nagranym filmem, który wypromuje Cię i pozytywnie zaskoczy pracodawcę? Staraj się myśleć nieszablonowo.
Powodzenia!